Prozkoumejte naši práci

Jak zvládat home office, když vás je doma víc?

Metodou vás provede:

Jak to zvládáte právě Vy? Trávíte doma drtivou většinu času, ať už ve dvou, nebo v celé rodině a je to těžké, i když se máte upřímně rádi? Většině z nás se ze dne na den změnil život a pracovní i osobní návyky doznaly dramatických změn. Museli jsme se adaptovat, a to jde někdy ztuha. Poodkryjeme vám workshopovou metodu, kterou můžete aplikovat i v “domácím týmu”.

Home Office se neskládá jen ze slova “práce”. A ne nadarmo je domov na prvním místě. Neprokecat, ale zároveň ani nepropracovat 24 hodin denně a věnovat si navzájem čas je důležité.

Svatý grál home office ve dvou, třech, čtyřech, ale i deseti v rámci spolubydlení leží překvapivě v komunikaci. Ne v tom, jak moc se máte rádi, jestli jste čerstvě zamilovaní, nebo vám to zrovna dvakrát neklape. Dokonce ani ne v tom, jestli děti zlobí, nebo že spolubydla zase nepomyl nádobí. Alfa a omega domácí pohodové atmosféry spočívá v jediné věci, a to v tom, jak zvládáte komunikovat a vyvažovat osobní a pracovní čas, který se právě v domácím prostředí jednoduše “slije” v jeden,  což dokáže zatřást i doposud zcela spokojenou domácností.

Oddělte to a běžte do práce, i když je dojíždění dlouhé jen z kuchyně do obýváku. Zůstanete tak soustředění na osobní i pracovní část.

V týmové komunikaci, což jak věřím je i ta doma, vám může pomoci metoda, kterou používáme na našich workshopech, kde pomáháme týmům řešit potřeby jejich zákazníků či jak se poprat s businessovými výzvami. Je to metoda Osobního Check INu a Check OUTu , pomáhá jasně oddělovat čas před prací, čas v práci a hlavně čas po práci. Už jsme ji nejednou představovali právě jako hack vhodný do osobního života.

Ráno začněte Check INem:

Ať už vstáváte stejně, nebo o dost dřív než osazenstvo vaší domácí pevnosti, potkejte se u snídaně a tento čas držte striktně jako osobní. Neberte do ruky telefon, neprocházejte emaily, ale věnujte se osobní rovině. Popovídejte si u dobré snídaně a snídani zakončete každý přehledem, co má každý z vás ten den v plánu. Ať už to je tisíc emailů, nebo epizoda oblíbeného seriálu na Netflixu - řekněte si, jak bude vypadat váš den a co vás čeká. Budete-li v průběhu dne potřebovat s něčím pomoct, třeba s úkoly pro děti, řekněte si o to právě na Check Inu. Nezapomeňte si povědět, jak se máte. Teď můžete s klidem všichni odejít od stolu a pustit se do svých malých dobrodružství.

Nezapomeňte se alespoň zhruba dohodnout na tom, kolik dnes práci musíte dát a kdy se z práce vrátíte. Někdo potřebuje 8-12 h nerušeně v kuse, někdo zvládne pracovat v menších blocích a do toho pomoct s dětmi. Každý den může být trochu jiný, vždy si však řekněte, kdy si dáte Check Out.

Můj osobní tip: Když se zvedám od kuchyňského stolu po snídani, zahlásím mé partnerce nahlas, že jdu do práce a ať má hezký den (a přejdu do obýváku, kde mám pracovní koutek). Je to vtipný a zároveň snídani jasně ukončující moment, a právě o to v téhle metodě jde. Odcházím pracovat a předtím jsem se věnoval své ženě. Check. ✅

Den zakončete Check OUTem:

Vyložte všechny své pocity, zážitky a úkoly z pracovního dne na pomyslný bezpečnostní pás i  s klíči od práce. Popovídejte si, jaký jste měli den, kdo vás naštval nebo se pochlubte, co se vám povedlo. Dostaňte ze sebe vše, co se ve vás za ten den nahromadilo. Vyslechněte toho druhého a nechte ho udělat to samé, a to i kdyby se jeho den neskládal z pracovních věcí.

Po Check OUTu necháváte veškerou práci na onom bezpečnostnám páse a vyzvednete si ji až druhý den ráno při Check INu. Nebo o chlup dřív, pokud nevstáváte stejně, to je v pohodě - záleží nám na vašem vzájemném čase a na jeho kvalitě.

Můj osobní tip: Kouzlo osobního Check INu & Check OUTu tkví v jeho skálopevné pravidelnosti. Pokud vám z nějakého důvodu nebude fungovat denní check in, zkuste si aspoň zavést ten víkendový!

Ať už teď pracujete nejvíce ve svém životě, protože se snažíte svoji firmu a rodinu stabilizovat, nebo jste doma, protože jste se ocitli bez práce, myslete na to, že i teď platí pravidlo číslo jedna, a to takové, že když budete doma v pohodě, budete vše zvládat lépe a také to, že zvládnout se dá jakákoliv situace. Více či méně, ale dá.

Držím vám palce! A pošlete nám svoje zkušenosti s Osobním Check INem & OUTem na můj email petr@remembership.cz, nebo třeba nasdílejte tipy, které fungují vám k tomu udržet home office na uzdě a neztratit osobní pohodu.

V REMEMBERSHIP_ pomáháme malým i velkým týmům přicházet na řešení businessových i čistě lidských potřeb. Zaměřujeme se na práci s týmy a odvedli jsme desítky workshopů, víme tak jak pracovat s různými typy lidí v jednom týmu, s jejich náladami a energií a zabýváme se tím, jak je dostat do tzv. flow, tedy módu kdy se cítí bezpečně, jsou kreativní a makají. Check In a Check Out jsou základním táborem našeho designového putování.

Jaké další metody používáme
blue arrow
FacebookInstagramLinkedin