METHODS & TOOLS

Design methods we believe in.

To spot all the hidden treasures and eliminate potential money-burning blind alleys, we need to create an exact map of your business.

We will methodically explore the landscape to get a deeper understanding of your business using established work methods, tools we truly believe in and some post-its.

Tons and tons of post-its.

Methods

Tools

Methods

Jobs, Pains & Gains

Focus Question

Metoda, která mění pohled na zadání. Focus Question je náš maják, který osvětluje cestu za hledáním a řešením nadefinovaných problémů a potřeb. Je to výzva, proto se jí někdy říká i design challenge, nebo how might we otázka.

Check-In & Check-Out

Design Studio

The fastest way to gain a wide pool of ideas. The Design studio is a combination of individual and collective work that produces a lot of substantial creative approaches. The method consists of visualizing, drawing, presenting, giving each other constructive feedback and then mastering the ideas. All in a very effective rhythm.

Three Things that influenced me

Exercise suitable for the opening session of any workshop. This exercise helps to build trust upon all the members. It is very useful, but very personal as well. Therefore needs to be used wisely.

Three times my neighbor

Metoda, kterou jsme si poprvé osahali na workshopu v Londýně od nejlepší FullService digitální agentury v Británii. Oni jí říkají Starter, Ice-Breaker nebo taky Warm-Up. My jsme ji pojmenovali 3× můj soused a slouží k tomu, aby se celý tým probral a dostal do kreativní nálady. A taky se hned na začátku trochu pobavil.

Three expectations

Assumptions are the mother of all fuck-ups (troubles)! We all come with a different image in our mind and we can never succeed unless we get on the same page. This simple exercise helps harmonize all expectations.

...YES AND (positive feedback)

Personal Check-In & Check-Out

Nástroje

Pre-workshop coffee

Workshopy jsou jako ta chvíle, kdy plánujete, kam všude se na svojí cestě vydáte. Jsou intenzivní a plné očekávání. Jejich cílem je dát společně dohromady co nejvíce úhlů pohledu, zamyslet se nad nejvhodnější trasou a na konci odcházet s představou, kam se naše kroky budou ubírat.

Introductory workshop

A je to tady. Začátek spolupráce. Úvodní workshop je pro nás ten pocit, kdy máte sbalený bágl, letenky v kapse a kráčíte si na letiště nebo na vlak. Dobrodružství začíná právě teď.

Methods

Pojďme naplánovat společnou cestu.
Nebo se podívejte, čím už jsme prošli.